• Telefon
  • 0236 250 02 50
    • Manisa
    • 75. yıl mah. 5365 sok. No.14/1 Güzelyurt Yunusemre
  • E-posta
  • info@remaxmanisa.com

Mimaride ışığın önemi

Işık, her anlamda bir yapıyı görmek, onu biçimlendirmek ve vurgulamak için çok önemli bir öğedir. Aydınlatma olmayan bir yapıyı düşünemezsiniz. Bir yapıyı veya bir mekanı ister yapay ister doğal ışıkla görmenizi sağlayan ışıktır.

Mimaride ışığın önemi

Işık kaynağının konumu, yoğunluğu ve rengi mekanda yaratmak istediğiniz atmosferi birebir etkiler. Mekanda vurgulamak istediğimiz alanları aydınlatma çözümleriyle kolayca ortaya çıkarabilirsiniz. Işığın en büyük etkisi ise, ruh halinizi belirleme gücüdür. Günümüzde ışık, sadece bir mekanı aydınlatmanın çok daha ötesinde uygulamalarda kullanılıyor ve farklı amaçlara hizmet ediyor.
Konutlardan ofislere, toplu konut sosyal alanlarından villa bahçelerine kullanıcı talepleri ve ihtiyaçları aydınlatma tasarımlarının çeşitlenmesi ve teknolojik olarak gelişimine olanak sağlıyor.


* Aydınlatma, hem mekana ışık yaymalı, hem de estetik olmalı. Aydınlatmanın tasarımı da bir obje gibi düşünülmeli ve mekanın kimliğine uygun ve olduğu alana artı değer katmalı.
* Direkt ışığı etkin olması için, dramatik kurguda duvar, tavan ve mobilyalara arasında gizleyerek kullanın.
* Ev, ofis ve toplantı odalarında gerekli olan ışık şiddeti farklı olduğunu unutmayın. Evde ışığın şiddetini değiştirebileceğiniz dimmerli elektrik anahtarları kullanmanız keyifli olabilir.
* Ofis mekanları ise gün ışığından olabildiğince yararlanmalı. Mümkünse doğal gün ışığı veya doğala yakın, homojen yayılım sağlayacak armatür tasarımlarına yönlenin. Bu ürünler, enerji tasarrufu açısından da avantajlıdır. 
* Toplantı salonlarında ise tavandaki gizli aydınlatmalar şiddeti ayarlanabilir LED teknolojisine sahip olursa kullanım kolaylığı sağlar. 
* Yapının dışarısı ve iç mekanın genelinin iyi şekilde aydınlatılması, onu daha çekici hale dönüştürecektir.
* Bahçedeki bitkiler ve salon bitkileri aydınlatılacaksa bir plan dahilinde ışık kaynakları ve konumu belirlenmeli. Aynı şekilde tablo ve heykel gibi sanat eserlerinin aydınlatması için de detaylı bir planlama yapılmalı. Doğru konum ve ışık kaynağı için araştırma yapmalısınız. 
* Evinizin dekorasyonundan veya mobilya düzeninden sıkıldığınızda, aydınlatma tasarımlarında yapacağınız küçük yenilikler, mekanın algısını tamamen değiştirecektir.
* Banyolarda rutubet ve ıslaklığı bertaraf edebilmesi için kapaklı tavan aydınlatmaları kullanabilirsiniz. Aydınlatmalı aynalar ise son dönemde oldukça popüler.
* Tavanın olduğundan yüksek görünmesi ve ferah algılanması için tavana yakın aydınlatmalar kullanın.
* Dar metrekareler için, mümkün olduğunca sarkıt aydınlatmalardan kaçının. Mekanı daha küçük ve kasvetli gösterir.
* Gereğinden çok ya da az aydınlatılmış ortamların, görmeyi zorlaştırdığını ve gözlerinizi yoracağını unutmayın. 
* LED teknolojisinin avantaj ve kullanım kolaylıklarını es geçmeyin. Günümüz fabrika, alışveriş merkezi, sokak ve cadde aydınlatmaları, otel ve restoranlar, hastaneler, otopark ve karayolları bu teknolojiden faydalanıyor.