• Telefon
  • 0236 250 02 50
    • Manisa
    • 75. yıl mah. 5365 sok. No.14/1 Güzelyurt Yunusemre
  • E-posta
  • info@remaxmanisa.com

Arsa satın almak gerçekten iyi bir yatırım mı?

Yatırım yapmak ve tasarruflarınızı değerlendirmek, sektörün dinamiklerine hakim olmak ve işin mantığını anlamaktan geçiyor. Doğru gayrimenkul danışmanı ve hedefe yönelik araştırmayla tüm enstrümanlara yatırım yapabilirsiniz.

Arsa satın almak gerçekten iyi bir yatırım mı?

Yatırım yapmak ve tasarruflarınızı değerlendirmek, sektörün dinamiklerine hakim olmak ve işin mantığını anlamaktan geçiyor. Doğru gayrimenkul danışmanı ve hedefe yönelik araştırmayla tüm enstrümanlara yatırım yapabilirsiniz.

Yatırım odağınızda bir arsa almak varsa, kesinlikle doğru yoldasınız. Gelin bir arsanın size kazandırması için göz önünde bulundurmanız gereken noktalara bir göz atalım:

Emin olun, uzun vadede arsa yatırımı daima kazandırır. Ancak önemli olan, arsa yatırımınızı kısa vadede kazanca dönüştürmenizdir. Bunu ise gelişmiş olası bölgeleri sıkı takip ederek, imar durumu hakkında sağlam bilgiye sahip olarak başarabilirsiniz. Özellikle son dönemde gayrimenkulün iyi bir yatırım amacı olarak görülmesi ve konut fiyatlarının yükselmesinden şikayetçiyseniz, siz de yatırım fırsatını arsadan yana değerlendirebilirsiniz. Ancak arsa yatırımı yapmanın, konut almaya benzemediğini belirtelim çünkü konutu gezerek muhtemel sorunları görebilir veya belediye ile tapu ve kadastro müdürlüğünden imarla ilgili pürüzleri soruşturabilirsiniz. Arsa almak ise daha detaylı araştırma gerektirir. Unutmayın! Konut kira getirir ancak arsanın getirisi yoktur, üzerine vergi de vermeniz gerekir.

Öncelikle; satın alırken arsanın imar izni olup olmadığını öğrenin. İmar izni varsa, arsanın imar durumunu inceleyin. Konut, ticari alan, işyeri, sosyal hizmet alanı olup olmadığını sorgulayın çünkü konut alanına iş merkezi yapamazsınız. Ticari alana da konut yapamazsınız. Arsanıza inşaat yapabilme hakkınızın ne kadar olduğunu öğrenin. Zemin etüdünü inceleyin. Diğerlerinin değeri düşse de sağlam zeminli arsalar, deprem riskine karşı daima cazip kalır. İpotek, şerh, haciz, özel şahıs, şirket veya kamu kuruluşuna ait kullanım hakkı gibi mülkiyetle ilgili bir sorunu olup olmadığını öğrenin. Unutmayın, altyapısı olmayan yerden alacağınız arsa çok uzun vadeli bir yatırımdır. Yolun nereden geçeceğine dair bilginiz olsun. Yollar ya en tepe ya da en taban alanlardan geçer. Arsa, satmak istendiğinde size reel bazda kar ettirmelidir. 

Doğru zamanda doğru yerde gayrimenkule yatırım yapmanız orta ve uzun vadede size çok büyük getiri sağlayabilir. Size bu yatırımlardan en yüksek kazancı sağlayacak olansa arsa yatırımlarıdır. 


* Planlı kentleşmenin yapıldığı bölgelerde, kaliteli ve üst gelir gruplarına hitap eden projeler yer alır. Bunlar bölgenin bilinirliğini ve tanınır olmasını kolaylaştırır. Planlı kentleşen bölgelerde arsa fiyatları daha çabuk yükselir. Buralarda arsaların satışı da daha kolaydır. Özellikle bu bölgeleri tercih edin. 

* Kentlere göç edenlerin yerleştiği bölgelerde yeni yapılaşmaya gidilir. Bir bölgede yapılaşmanın başlaması komşu arsalara olan talebi artırır. Kentlerin göç alan bölgelerinde arsa fiyatları yükseliş eğilimindedir. 

* Büyük inşaat şirketlerinin arsa satın aldığı bölgelerde arsa fiyatları pirim yapar. Bu şirketler prestijli projeleri hayata geçirir. Prestijli projelerin etrafında da kaliteli projeler devam eder. Onların arsa sahibi olduğu bölgelerde arsa almak ilerde arsanızı kat karşılığı müteahhide vermek veya satmak istediğinizde size avantajlı teklifler sağlar.

* Bir şehre yapılan yatırımın artması, arsalara da yansır. Teşvik kapsamındaki illere yatırım için sıcak para gireceğinden bu eninde sonunda imarlı arsalarda başlar. Sonra işyerleri, en son ise konut imarlı arsaların fiyatı artar. Teşvik kapsamında bir ilden satın alma yapıyorsanız bu sıralamayı önemseyin.

* Ormana komşu arsaları satmak zordur. Türkiye'de ormanla ilgili politikalar hükümetlere göre değişiklik gösterdiğinden bu arsalar, büyük inşaat şirketleri tarafından tercih edilse de satmak istediğinizde size sorun çıkarabilir.

* Arsa satın alırken kriz dönemlerini fırsat bilin. Gayrimenkuldeki kriz dönemlerinde konut, işyeri ve ofis fiyatlarına oranla en fazla arsaların fiyatı düşer. Kriz döneminde satın aldığınız bir arsayı, ekonomi düzeldiğinde aldığınızın 7-10 katına satma şansınız olabilir.

* Arsanın pirim potansiyeli de önemli bir konudur. Arsanın ne kadar sürede ne kadar getiri sağlayacağı belirlenmelidir. Her dönem mutlaka gelişecek bölgeyi, yani yatırım yapacağınız doğru yeri tespit etmelisiniz aksi halde bu ölü bir yatırım olacaktır. Kazanca dönüşmesi ise çok uzun sürer. Kısa sürede sert yükseliş yapmış bölgelerin kısa vadede getirisi olsa da uzun vadede çok fazla getirisi olmaz. Uzun vadeli kazanç için az primli bölgelere yönelebilirsiniz.

* Enflasyon ve faizdeki düşüşler, gayrimenkul fiyatlarını yükseltir. Bu yükseliş önce konut daha sonra işyeri ve ofiste yaşanır. En son ise arsaların fiyatı yükselir. Bunun için faizlerin düşüş eğilimine girdiği dönemlerde, arsanızı satarak büyük kazançlar elde edebilirsiniz.

Ayrıca; hızla büyüyen şehirlerde sahip olunan, ulaşım yatırımlarının ağırlık kazandığı bölgelerdeki, resmi kurumlara yakın, cephesi yola doğru geniş ve ana cadde üzerindeki arsalar satışta daha çok kazanç sağlar. 

YENİ DESTİNASYONLAR: Kısa vadede Büyük Çekmece, uzun vadede Silivri ve Çatalca'daki arsalar size kazanç sağlayacaktır. Aynı şekilde Yalova Armutlu da yatırım için düşünülebilir. Düşük bir bütçeniz var ise metrekare fiyatı düşük geniş arazileri her bölge için araştırabilirsiniz, Trakya'da Çerkezköy ve çevresi araştırılabilir. Ankara Yapracık ve Bağlıca da arsa yatırımı için gözde bölgelerden. Arsa satın alırken önemli olanın alırken kazanmak olduğunu aklınızdan çıkarmayın!